Ambasador Srpske cosplay scene sa širokim iskustvom u scenskim umetnostima i još širom lepezom internacionalnih i interkontinentalnih gostovanja, u najkraćem - Borivoje Naumovski Ori.
POKRETNE FABRIKE KREATIVE
Grupu “Ori Cosplay International” čine još Marija Morticia Cosplay, Pixie Padlock I Chimenya (Chi).
“Izrada kostima i saživljavanje sa likovima iz popularnih franšiza, od knjiških i stripskih, preko serija i filmova, sve do anime i video igara zapravo je cosplay. Kada se kaže “kostim”, tu se misli na celu produkciju – perike, šminka, izrada rekvizita. Cosplayeri su čitave pokretne fabrike kreative”, definiše Borivoje I dodaje “a uz to, nepokriveno imenom, socijalizacija, zabava, otkrivanje drugih geek-ova sa istim interesovanjima i međusobna podrška, saradnja i poštovanje.”
A kako je za Borivoja sve počelo, ako izuzmemo sećanja na Madonu i Tajči, He-Mana, Gospodara Svemira, pa Nindža kornjače, Star Wars i Zelenog rendžera, što je realno upućivalo na ono čemu svedočimo danas.
“Za cosplay sam znao dugo, možda čak i negde od samog začetka pravca u Srbiji. Znao sam i za poneka sitna dešavanja u Beogradu i to je bilo to. Šareni kostimi, uglavnom sa anime tematikom, svet koji je postojao mimo mog nekog interesovanja, sve dok nisam nekom prilikom pozvan da se pridružim jednoj devojci u tandemskom kostimu kao komandant Erwin Smith iz popularnog animea “Attack on Titan”. Izradu tog kostima sam ispratio na društvenim mrežama provokativnim fotografijama i tada je jedna serija mojih fotografija našla put do nekoliko velikih news outleta koji su me prozvali otelotvorenjem lika. Fotografije su postale viralne u cosplay i anime zajednicama i tu je cela “ludnica” počela. Od Azije do SAD se pričalo o “profesionalnom cosplayeru” i bilo je pitanje blagovremene reakcije da li će se taj talas zajahati ili ne. To gde sam danas po statusu u zajednici govori dovoljno na tu temu, a samo sam počeo kao pravi čovek na pravom mestu u pravo vreme. U međuvremenu sam i evoluirao i uz pomoć pomenutih najbližih saradnika zapravo savladao sve aspekte koji čine jednog cosplayera. Danas već i sam radim na svojoj šminci ili stilizaciji perika, osmišljavam krojeve kostima i pripremi i obradi fotografija.
Postavio sam sebi zadatak da sopstvenu gigantsku platformu proširim na edukaciju, radionice, i borbu za socijalno ugrožene manjine. Ja ne smatram da sam tu da im ja dajem glas, nego da budem “pojačalo” onoga čemu nas već uče. U to ime držim česta predavanja na temu zaštite dece i maloletnika u medijima I na društvenim mrežama, LGBTQ+ reprezentacije u novoj generaciji multimedije i vodim panele poput “Kako su crni artisti promenili lice cosplaya”, dok se devojke ozbiljno bave temama pozitivnog učešća u medijima za osobe nekonvencionalnog izgleda, jedinstva i podrške unutar zajednice, kao i obukom mladih artista svim aspektima koji čine cosplay – od šminke i frizure, do trikova fotografije i medijske pripreme.
Deliti uspeh sa najbližima, nejlepša je stvar na svetu!”
“Ne postoje ružni ljudi, samo loš Photoshop”. Ako razmislite, rečenica je izuzetno versatilna – primenljiva je na sve ideje samoprihvatanja sa svim našim nedostacima ili jedinstvenostima, pa sve do razvijanja veštine samopromocije. Svi mi imamo svoje bolje i lošije trenutke, ali kako volim takođe da kažem, “pašću, ustaću, obrisati prašinu sa krune i idemo dalje”
“Vibe Factory festival je izuzetno lepa polazna tačka za povratak lokalnoj sceni i promociju talenata kroz kreativne radionice, edukaciju, a nekima možda i prvi dodir sa scenom. To je fantastična prilika da roditelji nove generacije cosplayera spoznaju hobi svoje dece, da ih podrže na sceni, i najbitnije – da vide iz prve ruke sa kolikim osmehom su njihova deca svoja – na svom terenu.
Sam mešoviti program će omogućiti ljudima iz svakog zatvorenog mini ekosistema da spozna lepotu različitosti i međusobnog poštovanja kroz znatiželju.”