Nizak nivo kompetencije roditelja jedan je od polazećih problema na temu bezbednosti dece na internetu. Na to se nadovezuje izuzetno retko motivisanje za smislenom, kvalitativnom upotrebom interneta u obrazovne svrhe i od strane nastavnika. Činjenicom da je internet apsolutno prisutan i neophodan u svim segmentima života savremenog čoveka, zaključak je da je za veću bezbednost dece na internetu neophodan kontinuiran rad sa svim aktivnim stranama još na samom početku školovanja, od njihove 7 godine.
Roditelji kao primarni uzor dece, moraju pokazati ličnim primerom kako bezbedno koristiti internet. Samo teorijska priča, nije dovoljna. Moraju se uspostaviti pravila, ali i biti fleksibilan. Započeti iskrene razgovore rano. Otvorenost je ključna.
Poslednja istraživanja
UNICEFa pokazala su da deca provode 3,4 sata dnevno na internetu, vikendom i do 7 sati, a najviše uz gejming. Čak 74% dece uzrasta 9 do 12 godina ima profil na nekoj društvenoj mreži, iako je propisana donja starosna granica 13 godina.
Evolucija video igara i rast njihovih konzumenata podstiče sve više istraživanja o uticaju video igara na zdravlje ljudi, a naročito dece. Rezultati novijih
istraživanja, prema rečima stručnjaka ukazuju da igranje video igara ima brojne prednosti i pozitivne efekte na rast i razvoj dece.
Pokazalo se da deca koja igraju igrice donose brže i ispravnije odluke, razvijaju timski duh, kao i kreativnost, multitasking, uče strane jezike, fokusiraju se lakše, razvijaju memoriju i strategiju i razvijaju kritičko razmišljanje. To su ozbiljne veštine potrebne u mnogim životnim situacijama.
Gejming je mnogo više od puke zabave, a prednosti i pozitivni efekti, tema su posebne
konferencije na
Vibe Factory festivalu.